1
Січень 2024року
облік
банк проведень

Банк проведень: облік подарунків

Новорічно-різдвяні свята — час здійснення мрій. Новорічний Банк проведень допоможе облікувати роздачу подарунків у грошовій та негрошовій формі працівникам, їхнім діточкам, партнерам і засновникам

Олена Озерова , керівник експертної групи Експертус Головбух

Напередодні свят роботодавці бажають потішити працівників та їхніх дітей смаколиками та подарувати приємності. Потішать щасливчиків подарунки — у грошовій та негрошовій формі. Нумо розбиратися з бухобліковими моментами презентів.

Будь-які новорічні подарунки у натуральній формі, що плануєте подарувати працівникам або їхнім дітям, облікуйте на субрахунку 209 «Інші матеріали». Вартість подарунку, що:

  • отримує працівник, проведіть на рахунках обліку витрат, на яких нараховуєте зарплату;
  • призначений дітям працівників або є додатковим благом для працівника — покажіть на субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Не визнавайте дохід на дату передачі подарунків, адже операція не відповідає критеріям визнання доходу за НП(С)БО 15 «Дохід».

Персоніфікуйте облік видачі подарунків на субрахунку:

  • 661 «Розрахунки за заробітною платою» — якщо подарунки є заохоченням за результатами роботи і складовою інших заохочувальних та компенсаційних виплат у складі фонду оплати праці (пп. 2.3.2 Інструкції № 5);
  • 663 «Розрахунки за іншими виплатами» — якщо подарунок не є складовою зарплати або призначений для дітей працівника (Інструкція № 291).

Це навігатор проведеннями

Натисніть на пункт,
що цікавить

Негрошовий подарунок працівникам як складова фонду оплати праці  Грошові подарунки працівникам
Негрошовий подарунок працівникам як додаткове благо Подарунки засновникам — не працівникам у негрошовій формі
Негрошові подарунки дітям працівників Подарунки партнерам-юрособам у негрошовій формі
Подарунки дітям від профспілки


Приклад 1. Обліковуємо негрошовий подарунок працівникам як складову фонду оплати праці

Юрособа, платник податку на прибуток та ПДВ, через підзвітних осіб придбала за готівку подарунки для працівників на суму 12 000 грн, у т. ч. ПДВ — 20%. Подарунки є складовою фонду оплати праці.
Подарунки придбали та видали працівникам до 31.12.2023.
Вартість негрошового подарунка — 1500 грн, у т. ч. ПДВ. Працівникам відділу збут видали п’ять подарунків.
У бухобліку зробимо проведення:

1. Вартість дарунків у частині, що не перевищує 25% мінзарплати в розрахунку на місяць, встановленої на 1 січня звітного податкового року, звільнена від оподаткування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) (пп. 165.1.39 Податкового кодексу України; ПК). Щоб не оподатковувати подарунок, якщо даруєте його до 31 грудня 2023 року, його вартість не може перевищувати 1675 грн (6700 грн × 25%), у 2024-му — 1775 грн (7100 грн × 25%). Оскільки вартість дарунка працівникові — 1500 грн, у т. ч. ПДВ, ПДФО та військового збору не утримуйте.
2. Безоплатну передачу подарунків оподаткуйте ПДВ на загальних підставах як постачання товару (пп. 14.1.191 ПК).

Увага! Статус обдарованого — працівник, його дитина, школа, заснов­ник тощо — значення не має. Компенсувальних ПДВ-зобов’язань за вимогами пункту 198.5 ПК не нараховуйте (ЗІР, категорія 101.06). Оскільки договірна вартість нульова, випишіть дві ПН: одну — на договірну ціну, другу — на суму, на яку база оподаткування, тобто вартість придбання подарунків, перевищує договірну вартість.

3. Одноразові заохочення, в т. ч. в натуральній формі, що надаєте працівникові, є складовою фонду оплати праці. Нарахуйте ЄСВ на підставі бухдокументів, які підтвердять нарахування доходу (ст. 9 Закону про ЄСВ).


Приклад 2. Обліковуємо негрошовий подарунок працівникам як додаткове благо

Юрособа, платник податку на прибуток та ПДВ, на умовах попередньої оплати придбала подарунковий набір для головбуха вартістю 6000,00 грн, у т. ч. ПДВ — 20%. Подарунок — додаткове благо.
Подарунок придбали та видали працівникові до 31.12.2023.
Заробітна плата за грудень — 25 000,00 грн.
Аби спростити приклад, нарахування та виплату зарплати за першу половину місяця не розглядаємо.
У бухобліку зробимо проведення:

1. Якщо вартість подарунка перевищує 1675 грн у 2023 році (1775 грн — у 2024-му), сума перевищення є додатковим благом. Утримайте з нього ПДФО за ставкою18% (пп. «е» пп. 164.2.17, п. 174.6 ПК). Суму перевищення збільште на натуральний коефіцієнт 1,219512 (п. 164.5 ПК), адже подарунок є негрошовим доходом.
2. Оподаткуйте вартість подарунка військовим збором за ставкою 1,5% у сумі, що перевищує межу звільнення від ПДФО. Натурального коефіцієнта не застосовуйте.
3. Закон про ЄСВ не визначає окремих правил розрахунку бази нарахування ЄСВ, якщо дохід надали в натуральній формі. Тож коли надаєте негрошовий дохід, для нарахування ЄСВ зважайте на суму, яку зафіксували в бухобліку як дохід отримувача. Оскільки в бух­обліку дохід працівника збільшили на натуральний коефіцієнт, до бази нарахування ЄСВ включіть його у нарахованій сумі. Альтернативний варіант — включити до бази нарахування ЄСВ негрошовий дохід в сумі, що дорівнює його вартості. Жодних роз’яснень із цього питання контролери не надавали, тож на свій розсуд вирішуйте, яку суму взяти за базу оподаткування ЄСВ.


Приклад 3. Обліковуємо негрошові подарунки дітям працівників

Юрособа, платник податку на прибуток та ПДВ, придбала дитячі новорічні подарунки на суму 12 000 грн, у т. ч. ПДВ — 20%, на умовах післяплати. Вартість одного подарунка — 600 грн, у т. ч. ПДВ.
Подарунки передали дітям працівників у січні 2024 року.
У бухобліку зробимо проведення:

Увага! Якщо працівник одночасно отримує подарунок на себе і на дитину, їх загальну вартість порівняйте із граничною величиною. Із суми перевищення утримайте ПДФО та військовий збір1. На вартість дитячих подарунків ЄСВ не нараховуйте (п. 8 розд. ІІ Переліку № 1170).
1 Індивідуальна податкова консультація ДПС від 08.07.2020 № 2742/6/99-00-04-05-03-06/ІПК.


Приклад 4. Обліковуємо подарунки дітям від профспілки

Профспілка, неприбуткова організація, неплатник ПДВ, отримала від юрособи цільові кошти і придбала новорічно-різдвяні подарунки дітям на суму 10 000 грн. До подарунків входять кондитерські вироби та фрукти. Вартість подарунка — 200 грн. Подарунки до 31.12.2023 роздали 15 дітям, батьки яких є членами профспілки.
У бухобліку зробимо проведення:

Вартість святкових подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи, що їх отримують діти, не включають до сукупного оподатковуваного доходу їхніх батьків на підставі статті 3 Закону № 2117. Але водночас потрібно дотримати таких умов:
• подарунки отримали від органів державної влади, місцевого самоврядування, створених ними закладів освіти, охорони здоров’я і культури, а також профспілкових організацій;
• особливий порядок оподаткування діє щороку із 15 листопада поточного року до 15 січня наступного;
• загальна вартість дитячого святкового подарунка не перевищує 8% прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року (тобто не більше ніж 214,72 грн, якщо даруєте подарунок у грудні 2023-го, і 242,24 грн — якщо у січні 2024-го);
• до складу дитячого подарунка входять лише кондитерські вироби, іграшки вітчизняного виробництва та фрукти.

Увага! Окрім цього, за Законом № 2117 від оподаткування ПДВ звільнені операції продажу дитячих святкових подарунків, що їх закуповують виробничі й торговельні підприємства за рахунок коштів профспілок.


Приклад 5. Обліковуємо грошові подарунки працівникам

Юрособа, платник податку на прибуток та ПДВ, у січні 2024 року виплатила нецільову ра­зову допомогу:
– готівкою працівникові виробництва — 4240,00 грн;
– з рахунку в банку начальникові відділу збуту — 10 000,00 грн.
У бухобліку зробимо проведення:

Коли передаєте подарунки не працівникам підприємства, беріть до уваги статус набувача. Передачу подарунка фізособі — не працівнику проведіть за субрахунком 377 «Розрахунки з іншими дебіторами».

Передачу подарунків на користь юросіб не персоніфікуйте і включіть до складу інших операційних витрат.


Приклад 6. Обліковуємо подарунки засновникам — не працівникам у негрошовій формі

Юрособа, платник податку на прибуток та ПДВ, надала подарунки фізособам-засновникам — не працівникам підприємства у негрошовій формі — 10 подарунків за ціною 3600,00 грн, у т. ч. ПДВ — 20%.
У бухобліку зробимо проведення:

1. Подарунок не працівникові — це його додаткове благо (пп. 14.1.47 ПК). Будь-яку його вартість оподаткуйте ПДФО із застосуванням натурального коефіцієнта (пп. 164.2.17 ПК).
2. Військовий збір утримайте із суми додаткового блага без збільшення на натуральний коефіцієнт.
3. Податковий агент зобов’язаний утримати податки із суми доходу за його рахунок. Підприємство не може сплатити ПДФО та військовий збір власним коштом (пп. 168.1.1 ПК). Утримати податки за рахунок доходу фізособи в такій ситуації неможливо, оскільки засновник отримує негрошовий дохід, інших грошових доходів від підприємства не має. Тому суму ПДФО та військового збору засновник-фізособа має повернути готівкою або на рахунок підприємства у банку, а підприємство — сплатити до бюджету.


Приклад 7. Обліковуємо подарунки партнерам-юрособам у негрошовій формі

Юрособа, платник податку на прибуток та ПДВ, на умовах післяплати закупила подарункові набори — 100 шт за ціною 6000 грн, у т. ч. ПДВ — 20%. Подарунки передали партнерам-юрособам — 90 шт.
У бухобліку зробимо проведення:

Отже, сподіваємося, запропоновані приклади допоможуть вам без зайвих витрат часу провести в бухобліку передачу по­дарунків.

Запропонуйте свою тему для наступного «Банку проведень»! 

0 символів із 1500
Ваші колеги написали:
1. Додаткове благо у негрошовій формі (послуги) для працівників від профспілки (проводки в бух.обліку профспілки). Дякую!